KOMBİ VE PETEK TEMİZLİĞİ


Kombi ve Petek temizliği yapmanın faydaları arasında ilk sırada yakıt tasarrufu gelmektedir. Peteklerin tıkalı olması, faturaların yüklü gelmesine neden olur. 
Tıkalı olan Kalorifer Petekleri evin her alanının aynı derecede ısınmasına engel olmakta ve kombinin çok çalışmasına rağmen evde istenilen sıcaklığa ulaşılmamasına sebep olmaktadır.

Kombi ve Petek temizliği yapmanın faydaları arasında, tesisatın ömrünü uzatmak ve her yıl pahalı bakım onarım masraflarından kurtulmanıza fayda sağlamaktır.

Kombi ve Petek temizliği nasıl yapılmaktadır?
Kombi ve Petek temizliği için çağırdığınız bazı tesisatçıların yapacağı şey peteklerin içerisindeki kirli suyu boşaltmaktır. Daha sonra bazı tesisatçılar isterlerse eğer kalorifer petekleri içerisine petek temizliği için çeşitli kimyasallar döker ve kalorifer peteği bu şekilde bırakırlar. Dökülen bu kimyasal ise içeride bırakıldığı için ve kalorifer peteği içerisinde var olan atıklarda temizlenmediği için bu ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Kalorifer peteği yine aynı şekilde ısınmamaya ve ısıtmamaya devam edecektir. Ama aslında yapılması gereken ise kalorifer peteğin içerisine gerçekten kalorifer petek temizleyicisi olan kimyasal dökülmelidir. Bu temizleyici döküldükten sonra 20 25 dakika gibi bir süre beklenir. Bu bekleme sırasında asidik özelliği olan temizleyici kalorifer peteği içerisinde var olan tabaka haline gelmiş atıkları çözmeye başlar. Atıklar çözüldükten sonra ise kalorifer peteklerinin içerisi yıkanır. Bu yıkama işlemi sonrasında kalorifer peteklerinin daha dayanıklı olması, uzun süre kirlenmemesi ve atıkların tabaka oluşturmaması için koruyucu kimyasal dökülür. İşte bütün bu işlemler sonrasında kalorifer petekleri gerçekten ve tamamen temizlenmiş olur. Yapılacak olan bu işlem yaklaşık olarak 2 - 3 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir. Bu işlem sırasında kalorifer peteğinin sökülüp tekrar takılmasına ise kesinlikle gerek yoktur. Kullanılan aletler yardımıyla kalorifer peteği olduğu yerde kalır ve içinin temizliği bu şekilde yapılır.
 

Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt